اموزش رفع ارور Isdone.dll

تاکنون برای شما اتفاق افتاده که هنگام نصب یا اجرای برنامه یا بازی روی ویندوز خود با خظا مواجه شوید؟ ارور ISDone.dll یکی از شایع ترین خطاها هنگام نصب بازی و برنامه های سنگین است. در این مقاله   می خواهیم برای شما روش های مختلف رفع ارور isdone.dll را بیان کنیم.

همان طور که اشاره کردیم ارور ISDone.dll معمولا هنگام نصب یا اجرای بازی ها رخ می دهد و در ویندوز به شکل های زیر نمایش داده می شود:

ERROR: archive data corrupted (decompression fails) 

ISDone.dll : it is not found any specified for ISArcExtract

ERROR: archive data corrupted (decompression fails)

ISDone.dll : an error occurred when unpacking!

Unarc.dll returned an error code: -1

نحوه رفع ارور ISDone.dll در ویندوز

برای رفع ارور ISDone.dll هنگام نصب بازی در ویندوز روش های متعددی وجود دارد. اصولا با غیرفعالسازی موقت فایروال یا آنتی ویروس مشکل رفع خواهد شد.

 • چک کردن سیستم و فایل های نصب ان برنامه
 • اسکن کردن فایلهای سیستم
 • تست کردن حافظه رم
 • نصب برنامه در حالت safe mode
 • غیر فعال کردن انتی ویروس
 • غسر فعال سازی موقت فایروال سیستم
 • تنظیمات ریجستری برای رفع ارور isdone.dll
 • استفاده از برنامه های dll fixer

1- چک کردن سیستم مورد نیاز برای نصب برنامه

در ابتدا باید بررسی کنید که سیستم شما سخت افزار و فضای خالی مورد نیاز برای نصب برنامه یا بازی مورد نظرتان را دارد یا خیر. به عنوان مثال:

 • برنامه ای که می خواهید نصب کنید با مقدار رم شما همخوانی دارد یا نه؟
 • مقدار حافظه لازم برای نصب برنامه را دارید؟
 • نسخه سیستم عامل شما با بازی همخوانی دارد؟
 • و…

همچنین باید توجه کنید برنامه های 64 بیتی را روی ویندور 64 بیتی و برنامه های 32بیتی را در ویندوز های 32 بیتی نصب کنید. برای اطمینان از این مورد کافیست مراحل زیر را دنبال نمایید و پیش نیازهای نصب برنامه یا بازی را بررسی کنید:

 1. روی مای کامپیوتر یا همان My pc کلیک راست کنید.
 2. گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- اسکن کردن فایل های سیستم

گاهی اوقات ممکن است فایلی در سیستم شما مشکل داشته باشد. پس برای رفع مشکل می بایست در خصوص اسکن فایل ها و یافتن فایل ناسازگار اقدام نمایید. حتما می پرسید چطور تمام فایل های ویندوز را اسکن کنم؟ به راحتی می توانید به کمک cmd فایل های ویندوز را اسکن کنید. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برنامه command prompt را با سطح دسترسی ادمین باز کنید. (کلمه cmd را در استارت منو تایپ کنید.)
 2. دستور DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth را در برنامه cmd وارد کنید.منتظر بمانید نوار نمایان شده تکمیل شود.

3.سپس دستور sfc /scannow را بزنید

 1. منتظر باشید نوار پروسه به 100 درصد برسد.
 2. این دستور حدود 30 دقیقه زمان می برد و بعد از آن می توانید cmd را ببندی
 3. .

3- تست کردن حافظه ram سیستم

اگر سیستم مورد نیاز برای نصب و اجرای برنامه مورد نظر را داشتید ولی باز هم ارور ISDone.dll حین نصب بازی نمایش داده شد، رم سیستم خود را تست کنید برای اینکار کافیست مراحل زیر را دنبال نمایید :

 1. برنامه run را اجرا کنید. (کلیدهای WIN+R کیبورد را بزنید.)
 2. کلمه mdsched.exe را در آن تایپ کنید.
 3. در پنجره باز شده روی Restart now and check for problems کلیک کنید. (دقت داشته باشید به محض کلیک روی این گزینه سیستم ریستارت خواهد شد.)

4- نصب برنامه در حالت SafeMode

سوئیچ به حالت safemode روش دیگری است که برای رفع ارور ISDone.dll هنگام نصب برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از حالت Safemode ویندوز کافیست هنگام ریستارت کردن ویندوز دکمه Shift را هم نگهدارید. اگر از روش بالا نتوانستید وارد Safemode شوید کافیست روش دوم را امتحان کنید:

 1. برنامه Run را اجرا کنید. (کلیدهای win+r کیبورد را بزنید.)
 2. در پنجره باز شده کلمه Msconfig را نوشته و اینتر کنید.
 3. صفحه ای مشابه تصویر زیر برای شما باز می شود.
 4. به سربرگ Boot مراجعه کنید

تنظیمات خود را با عکس بالا هماهنگ نموده و سپس روی دکمه apply کلیک نمایید. در نهایت سیستم خود را restart نموده و مجددا مطابق با توضیحات بالا به حالت safe mode سوئیچ نمایید.

5- آنتی ویروس خود را خاموش کنید

آنتی ویروس ها بعضی مواقع باعث جلوگیری از بارگیری برخی فایل ها هنگام نصب می شوند. پس یا آنتی ویروس خود را تا هنگام نصب بازی متوقف کنید یا آن بازی را جزء لیست سفید آنتی ویروس خود قرار دهید.

برای خاموش کردن انتی ویروس همانند تصاویر زیر عمل کنید

6- فایروال سیستم را خاموش کنید

مانند روش بالا می توانید هنگام نصب برنامه فایروال خود را خاموش کنید و بعد از نصب برنامه یا بازی مورد نظر فایروال خود را مجددا فعال نمایید.

7- تنظیمات رجیستری برای حل ارور ISDone.dll

برای ریجستر کردن دوباره و رفع ارور isdone.dll بهترین راه این است که از طریق محیط خط فرمان cmd اینکار را انجام دهید به این روش که:

 1. برنامه command prompt را با سطح دسترسی ادمین باز کنید. (روی برنامه راست کلیک و گزینه run as administrator را انتخاب کنید.)
 2. دستور regsvr32 Isdone.dll را وارد کرده و کلید اینتر صفحه کلید را بزنید.
 3. سپس regsvr32 unarc.dll را وارد محیط نموده و مجددا اینتر کنید.

حالا وضعیت نصب برنامه یا بازی را بررسی نمایید اکنون می بایست ارور ISDone.dll هنگام نصب بازی نمایش داده نشود! اگر این روش نیز پاسخگو نبود و قادر به رفع مشکل نشدید آخرین راه حل ارائه شده را نیز بررسی نمایید.

8- استفاده از برنامه های dll fixer

با توجه به اینکه ارور ISDone.dll جزء ارورهای رایجی است و در دسته بندی dllها قرار می گیرد می توانید از برنامه های سوم شخص کمکی که در سایت های مختلف وجود دارند استفاده کنید. بدین ترتیب می توانید از آن ها برای نصب و رفع مشکلات dll ها استفاده کنید که البته با توجه به تجربه شخصی پیشنهاد نمی شود! ولی راه آخر شما قبل از تعویض ویندوز می باشد. پس می توانید یکی از برنامه های رفع خطاهای dll مثل dll fixer استفاده نمایید.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0